Meslek Stajı


MESLEK STAJI İLE İLGİLİ ESASLAR

  • 2. Sınıf öğrencileri ancak 1. ve 2. sınıf derslerinin tamamını almış iseler staj için başvurabilirler. (Derslerden geçmiş olmak şartı yoktur.)
  • 2. Sınıfı tamamlayan öğrenciler izleyen yaz döneminde en fazla 3 hafta,
  • 3. Sınıfı tamamlayan öğrenciler izleyen yaz döneminde 3 ya da 6 hafta staj yapabilirler.
  • Staj süresinin hesaplanması :

3 Hafta = 15 iş günü,
6 Hafta = 30 iş günüdür.

(*) Cumartesi-Pazar ve Resmi tatil günleri staj süresine dahil değildir.

  • Staj yapan öğrencilerin sigortası, Üniversitemiz tarafından yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na girişinizin, staja başlamadan önce mutlaka yapılmış olması gerekir.
  • Staj ve sigorta işlemlerinizin başlatılması için şirket/kurum veya öğretim elemanı tarafından staja kabul edildiğinizi mutlaka belge ile bildirmek durumundasınız. Bunun için, Bölüm Sekreterliği’nden alacağınız “Staj Başvuru/Kabul Formu”nu kurum/şirket veya öğretim elemanına onaylatmanız gerekmektedir. Ancak bazı kurum ve şirketler staja kabul edildiğinizi yazılı olarak bildirebilirler. Form yerine bu yazıyı da kullanabilirsiniz.
  • Staj başvuru işlemlerinin, içinde bulunulan öğretim yılı ya da yarıyılı sonuna kadar tamamlanması önerilir.

Bu nedenle, staj başlama tarihinden 1 hafta önce “Sigorta Bilgi Formu” ve diğer evraklar ile Bölüm Sekreterliği’ne başvurmuş olmalısınız. Ancak Final/Bütünleme dönemi, Yaz Okuluna kayıtlanmanız ve yaz aylarında personelin izinli olabilmesi nedeniyle, başvuru işlemlerinizi önceden tamamlamanız önerilir.Geç kaldığınız takdirde staj tarihini ertelemek durumundasınız.

STAJ KOMİSYONU BAŞKANLIĞI

 

Staj Başvuru İşlemleri – güncellenmiştir

Diğer üniversite öğrencileri ayrıca staj zorunluluk formunu doldurmalıdırlar. 

Jeoloji Mühendisliği Bölümü 04.01.2018 tarihli Staj Yönergesine buradan ulaşabilirsiniz.